Yargıçlar İHA avcısı oldu

2,5 yıldan uzun süredir devam eden Ukrayna-Rusya savaşında İHA’ların rolü giderek artıyor.

Rusya son dönemde Ukrayna’ya kamikaze İHA saldırılarını artırırken çok sayıda Ukraynalı yargı yetkilisi, başkent Kiev’i korumak için “İHA avı birliği” kurdu.

ABD’nin Ukrayna’ya hava savunma desteğinin gecikmesi nedeniyle Ukrayna, son dönemde Rus İHA’larının önüne geçmekte zorlanıyor. Son haftalarda Rusya’nın saldırılarında Ukrayna’nın enerji tesisleri büyük hasar aldı. 

İngiliz Guardian gazetesi, Kiev hava sahasını koruyan yargıç ve avukatlardan kurulu İHA avcısı birliği görüntüledi.

Çoğunlukla Ukraynalı yargı yetkililerinin oluşturduğu 241. Birlik, Rus İHA’larını vurmakla görevli. Başkentin 100 kilometre doğusunda konuşlu olan ve kendilerine “Mriya” (Rüya) adını veren birlik, İHA’ları önlemekte çok başarılı olduklarını söylüyor.

Sovyetler döneminden kalan çok eski sistemleri kullandıklarını söyleyen Yevhen Dolin, “Eski olabilir ama işe yarıyor” dedi.

Temyiz mahkemesinde yargıç olan Yevhen Miezientsev, 1944 yapımı Sovyet silahıyla 4 İHA’yı düşürdüğünü belirtti. Birlikteki birçok kişinin hukuk alanından arkadaşları olduğunu ifade eden Miezientsev, “Bazen hiç işe gitmeden tüm gün burada nöbet tutuyoruz. Bunu yapmak zorundayız, Rusların kölesi olmak istemiyoruz” diye konuştu.

Birlikte ayrıca gazeteciler ve tasarımcılar gibi daha önce askerlik tecrübesi olmayan birçok sivil de bulunuyor. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x